Kanał Rss
Content
Równowaga ciała i umysłu
18 lutego 2019

 Wywiad z nauczycielką KARMy – Pracowni Jogi i Psychosomatyki Stellą Strzemecką.

Stella Strzemecka (2)Stella Strzemecka – nauczycielka hatha jogi z uprawnieniami państwowymi, socjolożka w trakcie doktoryzacji, pracowniczka Uniwersytetu Jagiellońskiego.Praktykuje jogę od 13 lat. Pogłębiała swoją wiedzę teoretyczną i praktyczną pod okiem wielu doświadczonych i utytułowanych nauczycieli (m.in. Romana Grzeszykowskiego, Katarzyny Pilorz, Grzegorza Brydy, Ewy Wardziały, Basi Lipskiej-Larsen – Norwegia, Lois Steinberg – USA). Ciągle doskonali swój warsztat pracy poprzez praktykę własną, uczestnictwo w krajowych i zagranicznych szkoleniach, warsztatach oraz konferencjach. Prowadzi zajęcia dla dorosłych, rodzin oraz dzieci i młodzieży na wszystkich poziomach zaawansowania.

„Joga stanowi nieodłączną część mojego życia. Jest dla mnie nieustannym przekraczaniem granic ciała i umysłu oraz drogą do wewnętrznej harmonii. Joga jest moją pasją, którą uwielbiam dzielić się z innymi.”

Jagoda Nachman: Skąd dotarła do nas joga?

Stella Strzemecka: Dotarła do nas z Indii. Przyjmuje się, że joga liczy ponad 5 tys lat. Jej historię dzieli się na sześć okresów: proto-jogi, przed-klasyczny, epicki, klasyczny, po-klasyczny i współczesny.

Na czym głównie polega?

Definicje jogi ewoluowały na przestrzeni wieków. Odzwierciedlały wyzwania i wymogi społeczeństw oraz osób ją praktykujących. Współcześnie, w uproszczeniu, możemy przyjąć, że joga jest „równowagą i umiejętnym działaniem”. Brzmi to trochę enigmatycznie, prawda? Otóż równowaga, to harmonia między naszą świadomością i inteligencją, naszym umysłem i ego a naszymi zmysłami i organami. Z kolei umiejętne działanie to każda aktywność podejmowana świadomie i mądrze. Joga traktuje człowieka jako zbiór powiązanych ze sobą elementów. Ciało i psychika stanowią całość, a joga ma prowadzić do ich harmonizacji. Zatem praktyka jogi, to nie tylko ćwiczenia dla ciała, ale także dla umysłu.

Czy joga jest dla każdego, są jakieś ograniczenia wiekowe?

Joga nie ma ograniczeń wiekowych. W ramach działalności KARMy – Pracowni Jogi i Psychosomatyki uczymy osoby już od 4 roku życia wzwyż. Prowadzimy zajęcia dla osób w różnym wieku (dla dorosłych, rodzin, dzieci) i na różnym poziomie zaawansowania. Zajęcia są dopasowane do aktualnego poziomu rozwoju poznawczego i społeczno-emocjonalnego oraz kondycji fizycznej i psychicznej naszych uczniów.

Jak ćwiczenie jogi wpływa na nasz organizm?

Regularna praktyka jogi korzystnie wpływa na kręgosłup zwiększając jego elastyczność i likwidując dyskomfort związany ze współczesnym stylem życia. Redukuje stres, napięcie i ból poprzez głębsze oddychanie. Usprawnia krążenie krwi obniżając ciśnienie i poprawiając wydolność płuc, poprawia również przemianę materii. Wspomaga leczenie zapalenia stawów, cukrzycy i astmy. Praktykowanie jogi poprawia naszą kondycję fizyczną i psychiczną, wspomaga także koncentrację. Ćwiczenia jogiczne stymulują pracę zakończeń nerwowych, harmonizują gospodarkę hormonalną, a przy tym wzmacniają i rozciągają mięśnie, co sprzyja rozładowywaniu trudnych emocji i wspomaga leczenie chorób psychosomatycznych.

 Jak zacząć swoją przygodę z jogą?

W Pracowni Jogi i Psychosomatyki organizujemy cyklicznie wydarzenie „Otwarty Tydzień z jogą dla początkujących” w pierwszy tydzień każdego miesiąca. Są to bezpłatne zajęcia jogi dla początkujących. Otwarty tydzień to doskonała okazja, by zapoznać się z jogą według metody BKS Iyengara i porozmawiać z nauczycielami. Oczywiście można rozpocząć swoją przygodę z jogą w każdej chwili nie czekając na Otwarty Tydzień. Zajęcia prowadzimy w małych grupach, stawiamy na profesjonalizm, jakość praktyki jogi, interaktywność oraz zindywidualizowane podejście do uczniów. Coś co nas wyróżnia, to m. in. długa tradycja nauczania dzieci – ponad 10 lat. Oprócz regularnych zajęć organizujemy także wyjazdy jogiczne dla dorosłych i rodzin w kraju i za granicą, dlatego warto śledzić naszą stronę internetową ( www.karma-joga.pl ) i profil na facebook’u ( www.facebook.com/karmapracowniajogi/ ).

 

 

Polecane artykuły
Reklama
Newsletter
Chcesz być na bieżąco?

E-prenumeratę wysyłamy z: