Kanał Rss
Content
Piękno jest wszędzie
1 kwietnia 2019

batikWywiad z artystką zajmującą się malowaniem na jedwabiu – Anną Marchewką-Podbiał.

Redakcja: Dlaczego wybrała Pani malowanie na jedwabiu?

Anna Marchewka-Podbiał:  To był niezwykły zbieg okoliczności na mojej życiowej drodze. Wcześniej zajmowałam się tworzeniem batików – obrazów malowanych gorącym woskiem w oparciu o tradycyjna sztukę jawajską. Jednak nie dawało mi to pełnej satysfakcji, poszukiwałam innego sposobu wyrażania swoich emocji.

Malowanie na jedwabiu daje nieograniczone możliwości. Wszystko zależy od mojej wyobraźni. Malować na jedwabiu można na różne sposoby, odmiennymi technikami (które cały czas poznaję). Przedmioty malowane na jedwabiu mają różnorodne zastosowanie: są to bluzki, poduszki, szale, chusty, ostatnio nawet  torebki…

Poza tym jedwab jest materiałem szlachetnym, więc sam proces tworzenia na nim daje ogromna satysfakcję.

Czy malowane na jedwabiu przedmioty nie tracą intensywności, czy są trwałe?

Tak, kolory są całkowicie bezpiecznej, gdyż do malowania używam wyłącznie profesjonalnych farb wodnych, przeznaczonych do malowania tylko na jedwabiu. Dodatkowo jedwab jest impregnowany przeze mnie, co nie powoduje blaknięcia. Oczywiście piorąc rzeczy z jedwabiu należy zachować ostrożność.

Skąd czerpie pani inspiracje?

Inspiruje mnie piękno, które widzę wszędzie. Często maluję to, co chciałabym widzieć, lub elementy, które moja wyobraźnia przetworzyła. Mocną inspiracją jest orient, jemu chciałabym poświecić więcej czasu…

Jak przebiega proces tworzenia?

Malowanie na jedwabiu to również ciężka praca. Zaczynam od zaopatrzenia się w biały jedwab, dobrej jakości. W zależności od tego, co chce malować, wybieram jego grubość. Potem szkicuję na papierze projekt, który przerysowuję na jedwab, naciągnięty na specjalne ramy. Na tak naciągniętym jedwabiu narysowany wzór obrysowuję specjalną konturówką do jedwabiu, zwaną „guttą”, dzięki której farba nie rozpłynie się na cały jedwab. Następnie impregnuję jedwab, a  na samym końcu pokrywam go farbą. Jak wspomniałam jest wiele technik malowania na jedwabiu, w zależności jakie efekt chce się osiągnąć i na co pozwala mi wyobraźnia. Ja uwielbiam efekt przenikania się kolorów, cieniowanie…

Malowanie jest zawsze procesem, który kończy się uwolnieniem pewnych emocji. Dzięki temu moje kolorowe emocje wędrują w świat i cieszą nowych właścicieli.

Czy wykonuje pani zlecenia indywidulane?

Tak, oczywiście. Często pokazuję swoje prace na różnych wystawach, kiermaszach. Tam zdobywam nowych wielbicieli, którzy chcą indywidulanego zamówienia. Często towarzyszą mi później i dzielą ze mną radość z tej pasji. Czasem ktoś potrzebuje czegoś wyjątkowego dla siebie lub obdarować kogoś prezentem, który będzie niepowtarzalny.

Na co mogą liczyć klienci korzystający z pani usług?

Najpierw odsyłam na stronę mojego sklepu na www.etsy.com

https://www.etsy.com/pl/shop/CarotezSilk?ref=seller-platform-mcnav,

następnie na moją facbookową stronę:

https://www.facebook.com/jedwabnemalowane/

Jeżeli zaineresowani nie wiedzą czego dokładnie szukają, na stornach podanych powyżej, można zaczerpnąć inspiracji .Zawsze podchodzę do człowieka indywidualnie, jestem z taką osoba w stałym kontakcie. Pragnę by klient poczuł się szczęśliwy, z tą myślą tworzę wyłącznie dla niego.

Polecane artykuły
Reklama
Newsletter
Chcesz być na bieżąco?

E-prenumeratę wysyłamy z: